Sting Debrecenből üzent az ukránoknak és a háború ellen felszólaló oroszoknak
Azoknak a bátor oroszoknak is üzent, akik tüntetnek a háború és a zsarnokság ellen.
Azoknak a bátor oroszoknak is üzent, akik tüntetnek a háború és a zsarnokság ellen.
Vlagyimir Putyin pénteken bejelentette, Oroszország „elfogadja” négy, Ukrajnához tartozó megye – Herszon, Zaporizzsja, Donyeck és Luhanszk – csatlakozási kérelmét. Az orosz államfő ezzel kizárta a közeli béke, de még a tűzszünet esélyét is: az annexió után Kijevnek és Moszkvának nincs miről tárgyalnia. A Kreml néhány nappal az után jelentette be a kelet-ukrajnai területek bekebelezését, hogy a négy megyében álnépszavazással döntöttek az Oroszországhoz való csatlakozásról.
Könnyen előállhat, hogy hatalmas politikai vákuum keletkezik Moszkvában és Teheránban, és az űrt még radikálisabb erők, orosz ultranacionalisták, illetve iráni forradalmi gárdisták töltik be. Minél nagyobb pusztítást végez egy zsarnokság, annál súlyosabb az utána következő zűrzavar, írja Robert Kaplan, az amerikai Külpolitikai Intézet geopolitikai osztályának vezetője.
Valójában azonban több mint egy hónappal korábban intézkedett a kormány.
Rosszija, Rosszija! – hangzott el a színpadon.
Jens Stoltenberg azt mondta, a háborúért kizárólag Vlagyimir Putyin felelős. „Ha az oroszok felhagynak a háborúval, béke lesz. Ha az ukránok hagynak fel vele, azzal megszűnnek önálló államnak lenni” - tette hozzá.
A mozgósítás bejelentése óta sok orosz állampolgár döntött úgy, hogy elhagyja Oroszországot. A legtöbben légi úton teszik ezt.
Függetlenül attól, hogy Oroszország ténylegesen részt vett-e az Északi Áramlat vezetékét érintő állítólagos szabotázsban, az incidens további muníciót ad Moszkvának arra, hogy leállítsa a földgázszállításokat a Közép-Európát kiszolgáló összes csővezetéken keresztül - állítja elemzésében a Stratfor geopolitikai műhely. Ennél biztosabbnak tűnik, hogy a magas energiaárak hosszútávon megmaradnak Európában.
Lobog az ukrán zászló Limannál, miután a várost körülzáró ukrán erők elől inkább visszavonultak az orosz csapatok. Közben húsz civil holttestére bukkantak az ukránok, az oroszok pedig elhurcolták a zaporizzsjai atomerőmű vezérigazgatóját.
Legalábbis így értékeli a kulcsfontosságú városnál kialakult helyzetet egy ukrán tisztségviselő.
Egyelőre csak október elsejéről, vagyis egyetlen napról van szó.
Oroszország bejelentette, hogy csapatai elhagyták a kulcsfontosságú kelet-ukrajnai várost, Limant, ahol az ukrán erők jelentősen előretörtek, az orosz csapatokat bekerítették, és benyomultak a városba. Moszkva szerint azért a visszavonulás előtt még 200 ukrán katonát megöltek.
A csecsenföldi vezető szerint Moszkvának fontolóra kellene vennie a nukleáris fegyver bevetését Ukrajnában.
Moszkva lépése válasz arra, hogy az EU pedig korábban az orosz fuvarozókat tiltotta ki.